کیفیت تصویر: پایین (تغییر)
پشت صحنه تئاتر احساس آبی مرگ
برای مشاهده ویدئو ها شما نیاز به فلش پلیر دارید، لطفا فلش پلیر را از لینک زیر دانلود بفرمایید.
Get Adobe Flash player

احساس آبی مرگ نمایشی که حاصل ماهها تلاش این گروه با همراهی کانون وکلا , روانشاناسان و نظریه پردازان اجتماعی می باشد . این نمایش به بررسی معضلی اجتماعی که ناهنجاری در افراد زیر 18 سال و در نهایت اعدام آنها می باشد می پردازد. تحقیقات این کار از سال 91 آغاز شد . موسسه فرهنگی هنری کارنامه کمک شایان ذکری در روند تمرینات این نمایش داشت . امین میری کارگردان و سجاد افشاریان نویسنده این نمایش می باشند .

این نمایش در حوزه هنری , فرهنگسرای ارسباران , زاهدان و سپس در تماشاخانه سنگلج به اجرای عموم در آمد که با استقبال زیادی روبرو شد . مهمانان زیادی  از جامعه وکلا , قضات , شعرا و هنرمندانی چون اکبر عبدی , علی دهکردی , هادی مرزبان , فرزانه کابلی , هوتن شکیبا , شیدا خلیق , افروز فروزند , بابک چمن آرا , علیرضا روزگار معروف احساس آبی مرگ و ...... در این شبها تماشاچی این نمایش بودند .


یکی از سختی های این نمایش روند تغییر آن در مسیر اجراها به دلیل جریان داشتن پرونده ها بود که سبب تغییر اجرا با اصلاحات شد .


از شبهای فراموش نشدنی این نمایش می توان شبی را نام برد که نمایش در فرهنگسرای ارسباران به عنوان اجرای خیریه برای جمع آوری پول دیه یکی از بچه ها به نام صابر شربتی  به روی صحنه رفت , شبی فراموش نشدنی که تعداد بسیار زیادی از مردممان برای نجات جان یک انسان از مرگ  کمک های خود را از هر طریقی به گروه رساندند. در این شب هنرمندانی چون مهرانه مهین ترابی , بهاره رهنما , رویا تیموریان و ..... نیز حضور داشتند.
در یکی از شبهای اجرای نمایش در تالار سنگلج شاهد حضور جمعی از کودکان کار و خیابان بودیم , کودکانی که با شور کودکانه به تماشای نمایشی نشستند که شاید آینه ای از آینده شان بود , گویا این بچه ها تفریحاتشان هم باید تلخ باشد , قیافه های جدیشان هنگام
ترک سالن نشانگر این واقعیت بود .


بازیگران این نمایش  امید سلیمی ( امید : وقتی پدر نداری , خیلی بهتر از وقتیه که داری و نداری ) , آرش فضلعلی ( صابر : من اگه آقام تو 9 سالگیم فوت نمی کرد , هیچ کدوم از این اتفاقا نمیفتاد )  , بهنام خرم نیک (محمد سالار : آرزوم اینه که یه بار این کریستین رونالدو رو از نزدیک می دیدم ) , مهتاب کرکوندی ( سمیرا : چقدر سخته وقتی همه آرزوی آدم بشه یه پنجره  ) , رویا حسینی ( سمیه : اگه الان اینجاییم نصفش به خاطر محسن داداشمه که تو اون کثافت بزرگ نشه ) , گلبو فیوضی (مائده : آرزوم ؟؟ مادر شدن .....)
که نماینده ای از قشر عظیمی از این کودکان هستند , از زندگیشان می گویند و آینده ای که ندارند , از آرزوهایشان , آرزوی مادر شدن , آرزوی دیدن پدر , برادر , دیدن خواننده مورد علاقه , بازیکن محبوب , عشقی که امید به پنجره دارد و و قتی همه آرزوی سمیرای قصه ما در یک پنجره خلاصه می شود. آنالی شکوری در این نمایش نقش کودکی متهمین را بازی می کند  : من قبول دارم مقصرم , شمام قبول دارین ؟؟؟
خانواده ها نیز در این پرونده ها آسیب دیده اند , چه خانواده متهم باشند و چه خانواده ولی دم , هر دو خانواده داغدارند , گویی از لحظه وقوع قتل زندگیهای خودشان هم به قتل رسیده هر دو طرف حق می گویند و قضاوت بینشان کاری بسیار دشوار است .
خانواده های ولی دم
ابراهیم عزیزی : داداش یادته با مدرسه می خواستن ببرنمون اردو شال گردن من و پیچیدی دور سرت توام باهامون اومدی ؟
ساناز پوردشتی : خدایا هیچی این دنیا رو نمی خوام فقط آرومم کن ...
سمی مسلمی : هر وقت از در خونه میام تو می گم مامان احسان خونه س؟؟؟
خانواده متهم
نسرین نکیسا : پشت لب بچه من تو ندامتگاه سبز شده ....
حافظ اسمی خانی : من 6 آبان 1383 .....
نیلوفر سلیمنتاش ( کودک ) : وقت ملاقات تمومه ......


این روزها مدام یاد کاوه گلستان میافتم که می گفت :
من می خواهم صحنه هایی را به تو نشان دهم که مثل سیلی به صورتت بخورد و امنیت تو را خدشه دار کند و به خطر بیندازد . می توانی نگاه نکنی , می توانی خاموش کنی , می توانی هویت خود را پنهان کنی  مثل قاتلها , اما نمی توانی جلوی حقیقت را بگیری , هیچ کس نمی تواند .

 

تهیه گزارش: ساینا عطایی و طاها گلکار (تاگو(

 

به اشتراک گذاشتن
این ویدئو را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به زودی در پشت صحنه
پشت صحنه های زیر در مرحله تولید هستند، با عضویت در خبرنامه سایت با ما همراه باشید.
  • پشت صحنه نمایش قصر
  • پشت صحنه نمایش دل سگ
  • پشت صحنه نمایش همه چیز درباره آقای ف
  • پشت صحنه نمایش ناقوس ها برای چی ن به صدا در می آیند؟
  • پشت صحنه نمایش رد پای صورتی
  • پشت صحنه نمایش مسخ
  • پشت صحنه نمایش در اعماق
  • پشت صحنه نمایش هیولا خوانی
  • گزارش کامل جشنواره امید
  • پشت صحنه فیلم سینمایی ارغوان
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه سایت میتوانید از آخرین ویدئو ها و امکانات اضافه شده به سایت با خبر شوید.
.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و ویدئوهای اختصاصی آن برای موسسه فرهنگی و هنری گل محفوظ می باشد
Powered by Golgraphic