کیفیت تصویر: پایین (تغییر)
پشت صحنه نمایش خشکسالی و دروغ
برای مشاهده ویدئو ها شما نیاز به فلش پلیر دارید، لطفا فلش پلیر را از لینک زیر دانلود بفرمایید.
Get Adobe Flash player

خشکسالی و دروغ نمایشی به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی است که در حال حاضر سومین دوره اجرایی خود را در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه دارد.


این نمایش با ظرافت و زیبایی، نکته سنجی و طنزی که مختص نوشته های محمد یعقوبی است به زندگی و روابط انسانهای معاصر ما می پردازد، قصه رابطه هایی که همه ما در زندگیهایمان دچارش هستیم، قصه تکرارها و تکرارهای که گاهی فقط زمان و مکانش متفاوت است و گاهی فقط طرف مقابلمان تغییر می کند. زمانهایی که شاید اگر باری دیگر اتفاقی در آن بیفتد تصمیمی دیگر بگیریم.

 

این نمایشنامه دارای چهار شخصیت است، امید (علی سرابی)، میترا (آیدا کیخایی)، آلا (باران کوثری، سحر دولتشاهی) و آرش (احمد مهرانفر)، چهار شخصیتی که به نمایندگی از انسانهای معاصر قسمتی از واقعیت زندگیمان را نشانمان می دهند و سبب می شود تماشاچی در خیلی از صحنه ها به دردهایش بخندد و وقتی از سالن خارج شد و به فکر فرو رفت، متوجه خنده تلخش شود.

 

 

اهورا مزدا این سرزمین را از خشکسالی و دروغ دور بدارد.......

 

مصاحبه اختصاصی


علی سرابی: 14 سال هست که دارم تئاتر کار می کنم، از این 14 سال 10 سال اخیر، کاملا حرفه ای کار کردم و به یک جایگاهی رسیدم، حالا می خوام توی این جایگاه بگم توی تئاتر ما 3، 4 نفرهستند که هر وقت به من پیشنهاد کار بدهند من نخواهم پرسید متن چجوریه، قطعا قبول می کنم و دفعه بعد هم آرزومه که به من پیشنهاد بدن بازی کنم، یکی از اون افراد محمد یعقوبی است.
سحر دولتشاهی: ادبیاتی وجود داره در نمایشنامه های ایشون که خیلی ملموس و خیلی به روزه، خیلی پیش میاد که نمایشنامه هایی که به دستمون می رسه و کار می کنیم خیلی فاصله داره از فضایی که درونش زندگی می کنیم، به نظر من یک مرجعیتی داره ادبیات نمایشنامه های آقای یعقوبی برای دوران خودش.


احمد مهرانفر: نمایش خشکسالی و دروغ فکر می کنم اصلا پر بیننده ترین نمایش تاریخ تئاتر باشه، برای اینکه 3 بار اجرا شده، حالا نقشی که من بازی می کنم هر بار در واقع بازیگرش عوض شده، اجرای اول رو مهدی پاکدل بازی کرده، اجرای دوم رو پیمان معادی بازی کرده و این اجرای سوم رو من بازی کردم، نقش  من که خیلی نقش جذابیه همه بازیگرا دوست دارن بازیش کنند، خود کار به نظرم خیلی کار جذابیه، هم تئاتر به معنای واقعی هست و هم بیننده عام از دیدن این کار لذت می بره و از سالن با رضایت خارج میشه .

 


آیدا کیخایی: اولا که آدم وقتی بخواد یک تئاتر و مدام اجرا کنه، مثل این اجرا که بار سومش هست، این بار سوم چیزهایی به دست آوردیم که تازه داریم فکر می کنیم که چقدر بیشتر به نقش  نزدیک می شیم و اینکه آدم یه کاری و سی تا اجرا کنه که اصلا شوخیه،یعنی تازه داری اتودش می کنی از نقش چیزی نمی فهمی اینکه ما بار سومه داریم اجرا می کنیم شاید تازه شده 80،90 تا، اگر بخوای به نسبت تئاترهای حرفه ای در تمام دنیا در نظر بگیری هنوز به یک دهمش هم نرسیده و من دوست دارم که باز هم اجرا بشه.

 


باران کوثری: خشکسالی و دروغ یک جورایی شاید مثل بچه همه ما شده، چون اون طور که دلمون می خواست هیچ وقت نشده اجراش کنیم، چه تو اجرای قبلی تو تهران که به یه مشکلاتی بر خوردیم چه تو شیراز که اجازه ندادن اجرا بریم، برای همین خیلی هممون از این فرصت استقبال کردیم برای اجرای دوباره، برای من خیلی خیلی اجرای لذت بخشیه، یعنی از اون اجراهاس که در طول اجرا هم خیلی لذت می برم از اجرا کردنش و همکاری با این گروه هم که یکی از بزرگترین افتخارات کارنامه کاری منه.

 


محمد یعقوبی: من خشکسالی و دروغ رو سال 87 نوشتم، اولین بار هم همون سال توی جشنواره تئاتر اجراش کردم، بعد سال 88 یک بار در تئاتر شهر اجرا شد، سال 90 در ایرانشهر و توی ایرانشهر خب یک مدتی جلوی اجراش و گرفتند و خوشحام که این بحثی که من هم به سهم خودم در سال 90 پیش کشیدم ک هنمایشهای ایرانی باید دوباره و چند باره اجرا بشه می بینم که تماشاگر با استقبال خودش اثبات می کنه مه این حرف حرف درستیه که نمایشنامه های ایرانی هم گنجایش چندین بار اجرا کردن رو دارن.

 


محمد قدس: اجرای آخر ایرانشهر همه یک حال و هوای غریبی داشتیم، معمولا اجراهای آخر به این شکل هست که کارگردان طراحها و عوامل همه میایم روی سن و یک جورایی اجرای خداحافظی می شه، ولی توی ایرانشهر یادمه که هیچ کدوم از ما دوست نداشتیم بریم روی صحنه، نه آقای یعقوبی رفت و نه هیچ کدوم از ما و همون شب با آقای یعقوبی صحبت کردیم و گفتیم که هر چه زودتر باید دوباره بتونیم خشکسالی و دروغ رو دوباره اجرا بکنیم چون از نظر ما اون اجرا تموم نشده بود.

 


طراح صحنه: منوچهر شجاع
طراح لباس: پریدخت عابدین نژاد
موسیقی: بهرنگ بقایی
امیر اسمی طراح پوستر و بروشور:
طراح گریم: ﻣﺎﺭﯾﺎ ﺣﺎﺟﯿﻬﺎ
طراح صدا: آیدین الفت
مدیر تهیه و تولید: محمد قدس
مجریان گریم: ﻟﯿﻼ ﺳﺮﻧﯽ٬ ﺳﭙﻬﺮ ﮔﻮﺩﺭﺯﯼ
دستیار گرافیک: ﻓﺮﯾﺪﻩ ﺑﺮﺍﺗﯽ
دستیاران کارگردان: رها جهانشاهی، محمد قدس
مدیران صحنه: سامان پورسلیمانی ، آیلین کیخایی ، داوود ونداد ، سهیل رنجبر ، آریا توسلی
عکاس: مصطفی قاهری ، نوشین جعفری
مشاور رسانه ای: نوشین جعفری
هماهنگی فروش: عسل امین نیا ، آیلین کیخایی
تبلیغات مجازی: ﺍﻣﯿﺮ ﻗﺎﻟﯿﭽﯽ
تبلیغات محیطی و روابط عمومی: ﻋﻠﯿﺮﺿﺎ ﺣﺴﯿﻨﯽ٬ ﻓﺮﯾﺪ ﺣﺴﯿﻨﯽ

 

 

تهیه گزارش: ساینا عطایی و طاها گلکار (تاگو(


 

به اشتراک گذاشتن
این ویدئو را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به زودی در پشت صحنه
پشت صحنه های زیر در مرحله تولید هستند، با عضویت در خبرنامه سایت با ما همراه باشید.
  • پشت صحنه نمایش قصر
  • پشت صحنه نمایش دل سگ
  • پشت صحنه نمایش همه چیز درباره آقای ف
  • پشت صحنه نمایش ناقوس ها برای چی ن به صدا در می آیند؟
  • پشت صحنه نمایش رد پای صورتی
  • پشت صحنه نمایش مسخ
  • پشت صحنه نمایش در اعماق
  • پشت صحنه نمایش هیولا خوانی
  • گزارش کامل جشنواره امید
  • پشت صحنه فیلم سینمایی ارغوان
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه سایت میتوانید از آخرین ویدئو ها و امکانات اضافه شده به سایت با خبر شوید.
.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و ویدئوهای اختصاصی آن برای موسسه فرهنگی و هنری گل محفوظ می باشد
Powered by Golgraphic