کیفیت تصویر: پایین (تغییر)
پشت صحنه تئاتر مرگ تصادفی یک آنارشیست
برای مشاهده ویدئو ها شما نیاز به فلش پلیر دارید، لطفا فلش پلیر را از لینک زیر دانلود بفرمایید.
Get Adobe Flash player

مرگ تصادفی یک آنارشیست نوشته داریو فو, نویسنده معروف ایتالیایی می باشد که آقای مصطفی عبداللهی آن را کارگردانی کرده است. این نمایش از چهاردهم بهمن ماه تا بیست و هشتم اسفند ماه 92 در تالار سایه مجموعه  تئاتر شهر اجرا خواهد شد .


این نمایشنامه به نقد گروهای سیاسی تندروی چپگرا و راستگراها می‌پردازد. در سال‌های میانی دهه شصت میلادی که اوج فعالیت‌های گروه‌های سیاسی عمدتا دانشجویی بود. جامعه ایتالیا به نوعی دچار تنش و رواج موج خشنونت طلبی میان این گروه‌های سیاسی بود. در پاییز سال 1969 این مبارزات به گونه‌ای اوج گرفت که بر آن پاییز داغ نام نهادند و ایتالیا با موج جدیدی از ناآرامی‌ها مواجه شد که بعد از جنگ جهانی دوم تقریبا بی سابقه بود. انفجار بمب در دسامبر  1969سرآغاز حرکتی بود که استراتژی تنش نام گرفت.


حرکتی که قصد داشت ضربات مهلکی را بر نهادهای لیبرال دمکراتیک وارد آورد در نتیجه شرایط را برای یک دولت مقتدر که آزادی‌های فردی اجتماعی را محدود می‌کرد، فراهم آورد.


پس از این انفجار نیروهای پلیس بلافاصله سراغ گروه‌های آنارشیست رفتند. در میلان شخصی بنام بی نللی را دستگیر کردند که مسئول حوزه آنارشیستها بود. در اداره پلیس میلان بازپرسی بنام کالابرزی از بی نللی بازجویی  می کرد. در طی بازجویی بی نللی  از پنجره اتاق بازجو که در طبقه چهارم بود به پایین افتاد و درگذشت. بنا بر اظهارات رسمی بی نللی  وقتی فهمید رفقایش اعتراف کرده اند که بمب را با کمک او در بانک کار گذاشته اند از شدت ناراحتی دچار شوک شده و خود را از پنجره اتاق به پایین پرتاب کرده است .


داریو فو همین ماجرای واقعی را دستمایه نوشتن نمایشنامه  مرگ تصادفی یک آنارشیست  قرار می دهد. از آنجایی که چگونگی مرگ بی نللی هرگز مورد تایید افکار عمومی و رسانه های ایتالیا قرار نگرفت داریو فو تردید خود را در این باره با نوشتن این نمایشنامه اعلام کرد و با استفاده از سنت کمدیا دل آرته  به هجو سیستم اداری پلیس و دولت ایتالیا پرداخت. گرایش های چپ گرایانه داریو فو گرچه نوعی احساس همدلانه با گروههای سیاسی چپ را در پی دارد. اما نویسنده شیوه مبارزاتی این گروه‌ها را نمی پسندد و روش خشونت طلبانه آنها را نفی می کند .


حضور یک روزنامه نگار در پایان نمایشنامه که حکم داور و قاضی را دارد که باید میان نجات خود یا افراد اداره پلیس که نماینده سیستم دولتی و راستگرا ها هستند؛ یکی را انتخاب کند و یا اینکه با فرار خود از مهلکه با روش خشونت طلبانه چپ های افراطی موافقت کند.در واقع با ماندن و تلاش در جهت نجات اشخاصی که در وهله اول انسان هستند ، خود را گرفتار مرگ میکند . افراد پلیس بعد از نجات توسط خبرنگار با بستن خبرنگار در اتاقی که بمب ساعتی ثانیه هایی بعد منفجر خواهد شد مرگ خبرنگار را که یک شاهد محسوب می شود، را رقم می زنند. زیرا از دید اداره پلیس شاهد رسوایی های آنها باید از میان برود ........


در شبهای پیشین , بزرگان زیادی مهمان این نمایش بوده اند و در شبی که اجرا به نفع هنرمندان بیمار برگزار شد , جناب آقای مرادخانی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) حضور داشتند.


بازیگران
میکائیل شهرستانی (متهم)
حمیدرضا فلاحی (بازرس برتوزو)
مسعود زنوزی راد (گروهبان)
امیر عباس توفیقی(رییس مرکز پلیس)
مهدی زمین پرداز(بازرس پیسانی)
ایرج کریمی(افسر نگهبان)
لیدا جداییان(ماریا فلتی , خبرنگار)


عوامل صحنه
دستیار اول کارگردان و برنامه ریز : محمد یوسفی
دستیار دوم کارگردان : افشین خصوصی
منشی صحنه : باران امیرحسنی
مدیر صحنه : پوریا گلستانی
موسیقی : پیام شریف نژاد
طراح صحنه و لباس : جواد مرآتی
طراح پوستر و بروشور : مهدی رایگانی
طراح گریم : امیر قادری
روابط عمومی : شبنم موتابی

 

تهیه گزارش: ساینا عطایی و طاها گلکار (تاگو(

به اشتراک گذاشتن
این ویدئو را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به زودی در پشت صحنه
پشت صحنه های زیر در مرحله تولید هستند، با عضویت در خبرنامه سایت با ما همراه باشید.
  • پشت صحنه نمایش قصر
  • پشت صحنه نمایش دل سگ
  • پشت صحنه نمایش همه چیز درباره آقای ف
  • پشت صحنه نمایش ناقوس ها برای چی ن به صدا در می آیند؟
  • پشت صحنه نمایش رد پای صورتی
  • پشت صحنه نمایش مسخ
  • پشت صحنه نمایش در اعماق
  • پشت صحنه نمایش هیولا خوانی
  • گزارش کامل جشنواره امید
  • پشت صحنه فیلم سینمایی ارغوان
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه سایت میتوانید از آخرین ویدئو ها و امکانات اضافه شده به سایت با خبر شوید.
.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و ویدئوهای اختصاصی آن برای موسسه فرهنگی و هنری گل محفوظ می باشد
Powered by Golgraphic