کیفیت تصویر: پایین (تغییر)
پشت صحنه تئاتر سقراط
برای مشاهده ویدئو ها شما نیاز به فلش پلیر دارید، لطفا فلش پلیر را از لینک زیر دانلود بفرمایید.
Get Adobe Flash player

سقراط: بی تعارف بگم،من رو به کام مرگ می فرستید تا دیگه کسی نباشه که به حساب زندگیتون رسیدگی کنه، گناهکاران واقعی، آدم ها و عقاید و سازمانهایی هستند که از اطاعت خدا سر باز زده و دیگران را متهم به بی دینی می کنند.بعد از کشتن من با جوانان چکار می کنید؟ می کشید؟ شکنجه می کنید و به زندان می اندازید؟ خودتون هم خوب می دونید که این امکان پذیر نیست... پس به جای سلب آزادی از دیگران خودتون رو اصلاح کنید.


سقراط نمایشی به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی که در تالار وحدت اجرا شد.


حمیدرضا نعیمی درام نویسی است که به خوبی شرایط زمانه اش را می داند و با اقتباس پژوهشگرانه خود به درستی عناصر را کنار هم می چیند و با مخاطبش به درستی ارتباط برقرار می کند، تا جایی که تماشاگر که در تمام مدت اجرای نمایش شاهد روند اجرایی است، ناگهان هیئت منصفه دادگاه محاکمه سقراط می شود.


طراحی ها در نمایش سقراط به قدری دقیق انجام گرفته که مخاطب همه شخصیتها را از سافو و زانتیه و تئودوته تا بازیگران نمایش مده آ می پذیرد.
در این نمایش نویسنده با ظرافت بسیار زیبا و هوشمندانه خود زمانه سقراط را با زمانه معاصر به صورت کاملا همزمان جلو می برد. لباس های امروزی مردان و لباسهای یونانی سقراط و سه زن،هم چنین ترکیپ رقص هیپ هاپ و گروه رقص مده آ، ناشی از ذکاوت کارگردان است.


در آغاز نمایش تصویر مبهمی از یک مهمانی را می بینیم که در پایان سافو با گشودن زنجیر از دست و پای سقراط او را به نقطه آغازین نمایش و سفرش به بهشت و میهمانی قربانیان حقیقت راستین همراهی می کند.


سه زن در نمایش سقراط نقش محوری دارند؛ سافو شخصیتی که آرزوی سقراط است در رویای او ظاهر می شود
سافو شخصیتی است که یک قرن پیش از سقراط برای اعتلای جایگاه زنان تلاش کرده است.
واقعا خنده دار است، استبداد فقط تو را از حرف زدن منع کرد، در حالی که دموکراسی تو را کشت!
زانتیه همسر عامی و بی سواد سقراط که مردان عادی را به سقراط ترجیح می دهد و تئودوته روسپی نمایش سقراط.
و اما دکور صحنه بی نظیر بود،صف آرایی تمدن و فرهنگ یونان(کتابخانه) در برابر ستونها(اقتدار و نظام یونان).

 

مصاحبه اختصاصی پشت صحنه با فرهاد آئیش:

سال نو رو تبریک می گم.
نقش سقراط یکی از پر چالش ترین نقشهایی بود که من تا به امروز بازی کردم،برای رسیدن به این نقش باید به غیر از اینکه شناخت لازم را از این شخصیت  پیدا می کردم،می بایست خودم و درون خودم را به چالش می کشیدم تا بتوانم در گوشه هایی از ضمیر نا خود آگاهم نشانه هایی از آن شخص پیدا کنم تا قادر باشم صادقانه بازی کنم و خب  یک چنین کاری خیلی سخت است چون سقراط یک شخصیت بسیار بزرگ،بسیار جذاب و بسیار استثنایی بوده و این بخش برای من سخت و باعث اندازه ای استرس و فشار بود،طوری که در مدت تمرین و اجرای این نمایش عملا قادر به انجام هیچ کار دیگری نبوده و کاملا در اختیار سقراط بودم،که در زندگی من دوره به یاد ماندنی است.


بعد از سقراط من خیلی هیجان زده شدم که خودم دوباره کار انجام بدهم،من تنبل هستم برای تئاتر کار کردن همیشه به عقب  می اندازم و این ترافیک تئاتر باعث می شود این عقب انداختن ها من را از تئاتر دور و دورتر بکند،ولی من سالهاست که به فکر مکبث بوده ام و نوعی از مکبث را خودم نوشته ام،یک مقدار هیجان زده ام که این را کار بکنم؛خوشبختانه یک نقش خیلی چالش برانگیز دیگری بعد از سقراط به من پیشنهاد شده که خیلی هیجان زده ام کرده،البته نمی توانم راجع بهش صحبت کنم چون هنوز صد در صد نیست؛من فکر می کردم بعد از سقراط دیگر هیچ چیزی من را جذب نمی کند ولی یک نقش خوبی پیشنهاد شده، امیدوارم که بشود.


من فکر می کنم تئاتر ایران به شدت در حال رشد کردن است و چهار نعل رو به جلو می رود،این را من از 10، 15 سال پیش، پیش بینی کرده بودم و در مصاحبه های آن زمان گفته بودم و همیشه به عنوان یک پتانسیل بالقوه از آن اسم می بردم و حالا فکر می کنم در حالبالفعل شدن است.


ببینید استقبال از تئاتر خیلی مهم نیست به خاطر اینکه یک موقع یک تئاتر بد هم ممکن است با استقبال روبرو بشود، ولی الان می بینیم تئاترهای خیلی خوب توجه مردم را جلب می کند، ما الان می بینیم جوانهایی هستند که واقعا از سلیقه ها و زوایای مختلف،تئاتر ایران را رو به جلو می برند؛ قدیمها مقایسه تئاتر ایران با تئاتر غرب یک مقدار محال بود، ولی الان کاملا این مقایسه را می توانیم انجام بدهیم و گهگاه حتی کارهای ما پر انرژی تر، پر عشق تر و درونی تر و در واقع برای خود این نسل جوان در کشور ایران است که جوانهایش یک دوره ای را گذرانده اند که در هر یک ماهش به اندازه چند سال شاهد تغییر و تحول بوده اند. این نسل مثل یک دینامیت انرژی دارد، هم می تواند منفجر بشود و خراب کند و هم می تواند سازنده باشد که من فکر می کنم این نسل در تئاتر بسیار سازنده است.

 

 

مصاحبه اختصاصی پشت صحنه با حمیدرضا نعیمی:


سال نو رو تبریک می گم و انشاالله که سال خوبی برای همه ایرانیان و همینطور خانواده بزرگ تئاتر باشه. در مورد اجرای مجدد، این رسم نیکو امیدوارم در تئاتر ما هم اتفاق بیفته که تئاتری که با استقبال مواجه می شود و مخاطب آن را می خواهد فقط منوط به سی اجرا نباشد، یعنی این امکان پیش بیاید که تئاتر بتواند تا زمانی که مخاطب دارد همچنان اجرا برود، در تمام دنیا حداقل تا جایی که ما شنیده ایم خیلی تئاترها هستند فقط برای یک ماه اجرا آماده می شوند،خیلی تئاترها هم هستند من شنیده ام در فرانسه و خیلی کشورهای دیگر که آماده می شوند با تمام هزینه ها و کمک دولت، یک تعداد خیلی محدودی حتی شاید یک هفته در کشور خودشون اجرا می روند و از اون به بعد طبق برنامه ریزیهایی که دارند، مدیران شروع می کنند کار را در سطح هم اروپا و هم کشورهای دیگر اجرا می برند و این حرکت به این شکل ادامه پیدا می کند؛ ولی ما که گروهمون گروه پر اعضایی هست که 72 نفر در این پروژه فعالیت می کنند قطعا خیلی راحت نیست که بخواهیم به کشورهای دیگر برویم، نیاز به این داریم که مرکز هنرهای نمایشی حمایت بکند که خب مرکز هنرهای نمایشی هم بودجه و توان این حمایت ر ندارد  و به هر حال در این سی و دو اجرایی که ما بلیط فروشی داشتیم کار خیلی با استقبال تماشاگران روبرو شد، روزهای پایانی یک نامه بسیار هیجان انگیز از طرف نویسندگان، پژوهشگران، مترجمان، مولفان، اساتید دانشگاه، چهره های ادبی که به امضای همه آنها رسیده بود از وزارت ارشاد خواستند که نمایش سقراط اجرای مجدد داشته باشد، خب این یک اتفاقی بود که تا جایی که من می دانم در تئاتر ما نیفتاده بود، خوشبختانه تئاتر سقراط ویژگیهای خاصی داشت که خیلی هم مورد توجه تماشاچیان متخصص تئاتر و هم غیر متخصص ها قرار گرفت، چون من اصلا اسم تماشاگران تئاتر را تماشاگران عام نمی گذارم، هر تماشاگری که  تئاتر می بیند، تماشاگر  خاصی است.


امسال بیستمین سالگرد گروه تئاتر شایاست. ما سال 73 با یک گروه دانشجویی با هدف اجرای نمایشهای دانشجویی این گروه را تشکیل دادیم و خوشبختانه هسته مرکزیمون هم چنان با هم هستیم و قطعا هم خواهیم بود، از همان زمان برنامه های خاصی را در طی مدت زمان برای خودمون تعریف کردیم، این تعاریف در طی مدت زمان  تکمیل می شد،گاهی وقتها تغییر هم می کرد، ما به هدفهامون در حد کار تئاتر در کشور خودمون تا حدودی رسیدیم، یکی اینکه می خواستیم شکلهای مختلف تئاتری را تجربه بکنیم،دوم اینکه می خواستیم تحقیق، نوشتن، چاپ کردن مقالات علمی در زمینه تئاتر، تولید نمایشنامه توسط خود گروه طی این مدت انجام بشود،در طول مدت زمان به مسئله اقتباس رسیدیم و فکر کردیم یکی از راههایی که بشود شاهکارهای بزگ دنیا را روی صحنه آورد مبحث اقتباس است که اگر مفهوم دراماتورژی در اجرا، نه در متن را به خودش بگیرد ما قادر نیستیم به دلیل هزینه  و نیروی انسانی آثار شکسپیر و دیگر بزرگان را به  صورتی که وجود دارد روی صحنه بیاوریم.


هدف و برنامه ما مشخص است، ما می خواهیم تلاش بکنیم که گروه تئاتر شایا تبدیل به یک کمپانی تئاتر بشود، هدف خیلی بعید و دور از نظری نیست، تلاش و برنامه ریزی می خواهد که خوشبختانه این تلاش را داریم، به زودی سایت ما که خیلی سایت خوبی خواهد بود از نظر طراحی و برنامه های سایت، در 5 زبان دنیا راه اندازی خواهد شد و سعی خواهیم کرد کم کم برای داشتن یک دفتر به نام گروه تئاتر شایا اقدام بکینم، برنامه های خوبی داریم برای ارائه کارهایمان به جشنواره های بزرگ دنیا. مسئله ای که باعث شده است گروه تئاتر شایا تا الان موفق باشد همدلی و هم خانوادگی است.

 

بازیگران:
فرهاد آئیش، لادن مستوفی، بهناز نازی، نقی سیف جمالی، کتانه افشاری نژاد، یعقوب صباحی، ایوب آقاخانی، سیاوش چراغی پور، بهاره نوحیان، بهمن عباسپور، رضا جهانی، بهنام شرفی، پرهام دلدار، مجید نوروزی، مهرداد خانی، یاسمن کاکایی، راشین دیدنده، روژین رحیمی، مجید قادری، بهمن ناصری، محمد نژاد، علی حبیب پور


عوامل صحنه:
طراح صحنه: رضا مهدی زاده
طراح لباس ادناز زینلیان
دستیار طراح لباس: مقدی شامیریان،مژگان عیوضی
طراح نور: رضا حیدری
طراح چهره پردازی: ماریا حاجی ها
طراح حرکت: محسن گودرزی
طراح پوستر و بروشور: منصوره قره داغی
آهنگساز: سیاوش لطفی
گروه کر: سحر لطفی، یکتا اعتمادی، مهرداد طلایی، حمید خنجری، علیرضا عبدالکریمی، هوتن حسینی، روشنک رفانی، محمد حقیقی، پگاه عینکچی، سارا مصطفوی نسب
مدیر تولید و دستیار کارگردان: علی زارعی
دستیار دوم کارگردان و برنامه ریز: پریسا گودرزی
مدیر صحنه: هلیا کریمی
منشی صحنه: محبوبه صادقی
دستیاران صحنه: محمد نژاد، علی حبیب پور، پوریا اخوان
مدیر تبلیغات: مهدی یوسفی کیا
عکاس: امیر خدامی
مترجم فارسی به انگلیسی: مرتضی محمدی
روابط بین الملل: سعید وثیقی نیا


تهیه گزارش: ساینا عطایی و طاها گلکار (تاگو)

 


 

 

به اشتراک گذاشتن
این ویدئو را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به زودی در پشت صحنه
پشت صحنه های زیر در مرحله تولید هستند، با عضویت در خبرنامه سایت با ما همراه باشید.
  • پشت صحنه نمایش قصر
  • پشت صحنه نمایش دل سگ
  • پشت صحنه نمایش همه چیز درباره آقای ف
  • پشت صحنه نمایش ناقوس ها برای چی ن به صدا در می آیند؟
  • پشت صحنه نمایش رد پای صورتی
  • پشت صحنه نمایش مسخ
  • پشت صحنه نمایش در اعماق
  • پشت صحنه نمایش هیولا خوانی
  • گزارش کامل جشنواره امید
  • پشت صحنه فیلم سینمایی ارغوان
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه سایت میتوانید از آخرین ویدئو ها و امکانات اضافه شده به سایت با خبر شوید.
.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و ویدئوهای اختصاصی آن برای موسسه فرهنگی و هنری گل محفوظ می باشد
Powered by Golgraphic